BIPWtorek, 30.5.2023

Modliszewo

Pierwsza wzmianka o Modliszewie, zwanym wtedy Modliszewem Wielkim (Modlschewo Wyelkye), znajduje się w spisie dóbr z 1247 r. w związku z posadowieniem drugiego dworu na polu zwanym Łabiszynek. Nazwa Modliszewo pochodzi od Modlisza, bliżej nieznanego miejscowego władcy, obejmuje dobra szlacheckie Dryjów-Sobiejuchów – później – Modliszewskich-Sitków.

W XV w. należało do parafii Modliszewko, która istniała w spisie już od 1414 r. W II poł. XVII w. w Modliszewie znajdowały się sady owocowe dzierżawione przez mieszczan i kupców gnieźnieńskich.

W roku 1851 majątek nabyła Aniela Kosztucka, a następnie Żychlińscy herbu Szeliga. Wybudowali oni zabudowania folwarku z kamienia i cegły oraz murowany pałac. Do Modliszewa zaczęli przybywać niemieccy osadnicy wyznania ewangelicko-augsburskiego. Zbudowali kościół w pobliżu folwarku, a poza wsią urządzili cmentarz, którego pozostałość z okolicznościowym obeliskiem zachowała się do dziś. Im też zawdzięcza się obecny układ wsi z gospodarstwami przy drodze Gniezno – Żnin. Stanęła tam gospoda z wyszynkiem i miejscami noclegowymi, oraz kuźnia.

Doktor Żychliński został prezesem kółka rolniczego w Modliszewku i założył tam bibliotekę z fachową literaturą rolniczą oraz prostą poezją w języku polskim. W 1905 roku obok zabudowań folwarku powstała murowana remiza straży ogniowej, stojąca i używana do dziś.

W 1911 roku majątek nabył Niemiec Erik Lorenz. W okresie powstania wielkopolskiego Modliszewo z jego częścią Anielewem było w liniach obronnych Zdziechowy. Zawiązał się związek strzelecki z własną strzelnicą. W latach 1878-1945 właścicielem majątku był Jan Siciński.

Po II wojnie światowej Modliszewo opuścili mieszkańcy narodowości niemieckiej, opustoszał też pałac. Gospodarstwo i folwark objął Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Gnieźnie.

Modliszewo jest pierwszą w Polsce wsią posiadającą własny symbol (od 9 lipca 2005). Tworzy go tarcza herbowa typu hiszpańskiego – "W polu czerwonym topór ze złotym obuchem w prawo na czarnym stylisku. Pod nim półksiężyc złoty rogami do góry". Topór nawiązuje do legendy, zaś półksiężyc jest jednym z elementów szlacheckiego rodu Szeliga, który wraz z barwą tarczy odnosi się do pozytywnie zapisanej w dziejach osady rodziny Żychlińskich, właścicieli dóbr wsi Modliszewo.

Modliszewo znajduje się na Szlaku Mitów i Legend, ze słynnym Zbójem Maciejem, o którym więcej możecie poczytać tu.

drukuj:
udostępnij: